CV

Każdy, kto poszukiwał kiedyś pracy, dobrze wie, iż na ogół przy rekrutacjach wymagane są CV, a czasem również listy motywacyjne. Są to najistotniejsze dokumenty, na podstawie których pracodawcy dokonują wstępnej selekcji aplikujących na określoną posadę. Jeśli zatem przyszykujemy je należycie, na pewno wzrosną nasze widoki na zdobycie wymarzonej posady.
W istocie jednak przygotowanie nawet zwięzłego życiorysu wcale nie jest takie łatwe. Niestety po wysłaniu CV, jeżeli nie uzyskaliśmy żadnego odzewu, nie możemy powiedzieć czy to przez to, iż nie spełniliśmy wymogów pracodawcy czy może to właśnie nasz życiorys nie był wzorowo napisany. Dlatego należy wcześniej poszukać fachowej pomocy.
Nade wszystko można wyszukać w sieci na profesjonalnych serwisach wzory CV, na podstawie jakich przygotujemy swój życiorys. Zwróćmy uwagę, iż w zależności od branży, do jakiej aplikujemy, taki wzór CV może się trochę różnić.
Następna możliwość to szablony CV. Są to wstępnie opracowane dokumenty, w których musimy po prostu wprowadzić aktualne informacje. Podobny szablon CV możemy szybko pobrać z wielorakich witryn na własny komputer.
Być może najłatwiejszą metodą są jednak generatory CV. Są to nowoczesne programy, jakie zbudowane są z wielu pól pozwalających na proste dopisywanie podstawowych informacji w życiorysie. Możemy także wkleić tam fotografie. Gdy już wszystko uzupełnimy, generator CV utworzy dla nas plik z gotowym dokumentem.
Oczywiście znacznie więcej wysiłku wymaga list motywacyjny, bowiem standardowo posiada on mniej ścisłą postać, poza tym piszemy go myśląc o konkretnym stanowisku. Nie możemy zatem wykorzystać tutaj jakiegoś gotowego wzoru – list motywacyjny trzeba już stworzyć samemu.